Muzyczny wędrowiec, Piotr Damasiewicz, trafi do Hi-Fi Studio. To w naszym salonie na sprzęcie Mark Levinson, Revel i JBL zaprezentuje swoją najnowszą płytę „Watra”. Jest to impreza towarzysząca Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymce Jazzowej.
Szczegóły wydarzenia:
Co: Spotkanie z Piotrem Damasiewiczem i prezentacja systemu stereo Mark Levinson/Revel
Gdzie: Hi-Fi Studio Salon Audio (Partner Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej), ul. Cieszyńska 86, Bielsko-Biała.
Kiedy: 26.06.2021, 11:00 – 14:00
Jak: spotkanie w trybie ciągłym (możliwość wejścia w dowolnym momencie), wstęp wolny
Atrakcje:
– możliwość porozmawiania z artystą
– sprzedaż płyt z podpisem
– za darmo: kawa i miła atmosfera
– nikt nie wychodzi bez drobnego upominku (kubki, torby, smycze inne firmowe gadżety)
Uwagi: Ilość miejsca w salonie ograniczona, spotkanie z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.
Salon Audio Hi-Fi Studio
Salon audio Hi-Fi Studio prowadzony jest w Bielsku-Białej od 1991 roku przez Karola Zieleźnika. Od początku istnienia stał się ulubionym sklepem miłośników sprzętu stereo hi-fi, high-end i kina domowego. Początkowo mieścił się przy ulicy Orkana w centrum miasta pod Zamkiem Sułkowskich, a obecnie funkcjonuje, jako jeden z największych tego typu specjalistycznych salonów w Polsce przy ulicy Cieszyńskiej 86. Salon wyróżnia ogromny wybór sprzętu na każdą kieszeń, dostępnego od ręki, fachowe doradztwo i przede wszystkim nieśpieszna atmosfera towarzysząca procesowi zakupowemu, co zawsze owocuje właściwym wyborem przez klienta.
System odsłuchowy
Zanim muzyka z płyty „Watra” Into the Roots – Piotra Damasiewicza oraz członków kapel Mała Ziemia Suska i Ziemia Suska zabrzmi na żywo podczas Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej, w salonie Hi-Fi Studio odbędzie się spotkanie z inspirującym artystą i odsłuch fragmentów jego płyty na wysokiej klasy sprzęcie audio. Prezentacyjny system stereo stanowić będzie elektronika Mark Levinson złożona z następujących elementów: odtwarzacz sieciowy i CD NO 5101, przedwzmacniacz NO 5206 oraz końcówka mocy NO 5302. Choć „Watra” nie została wydana na płycie analogowej, zaprezentowany zostanie także najnowszy gramofon Mark Levinson NO 5105MC. Kolumny głośnikowe to Revel Ultima Studio 2.
Na drugiej sali odsłuchowej muzyka popłynie z elektroniki Mark Levinson i kolumn JBL.
Artysta
Piotr Damasiewicz to kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu (w tym chorału gregoriańskiego). Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Charakteryzuje go bycie w ciągłym ruchu. Odwiedzając różne miejsca, przestrzenie i kultury, tworzy swoją muzykę na bazie połączeń dźwiękowych.
Swoją muzykę i siebie określa skrótem L. A. S., którego rozwinięć jest wiele: Listening and Souding, Looking and Seeing, Learning and Synergy, Love and Stream.
„To kolejne stopnie rozwoju świadomości, które powodują uwolnienie, prowadzące nas do znalezienia tego, czego najbardziej pragniemy: miłości i dzielenia się nią. Może to jest banalne, ale ja taki jestem – trochę banalny, trochę ufny, kompulsywny i trochę nieprzewidywalny, często działam pod wpływem intuicji i emocji”.
Piotr Damasiewicz
Album
„Watra” to nowy album Into the Roots – Piotra Damasiewicza oraz członków kapel Mała Ziemia Suska i Ziemia Suska. Muzycy odnieśli się do tradycji muzykowania w chacie góralskiej i połączyli to z klubem jazzowym, gdzie również jamowanie jest jego naturalną częścią. Muzyka z okolic Babiej Góry została połączona z jazzem i dźwiękami świata, które towarzyszyły Piotrowi Damasiewiczowi podczas wieloletnich podróży. Album powstał z potrzeby poszerzenie brzmienia i sięgnięcie głębiej w etniczny i folkowy wymiar muzyczny. Skład Into the Roots został rozszerzony o śpiew i instrumenty smyczkowe. Wprowadzono więcej treści muzycznej, która nie będzie już tylko dodatkiem, ale w dużej mierze punktem wyjścia. Tytuł płyty odnosi się do słowa pochodzenia wołoskiego i nawiązuje do spotykanej na terenie Karpat tradycji rozpalania dużych ognisk z rozstawionym drewnianym trójnogiem, palonych w celu przywołania pamięci o przodkach i powrotu do korzeni. „Watra” to inspirujące spotkania, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, gdzie przy ognisku połączyły się różne muzyczne światy jazzu i folkloru.
Muzycy
- Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos
- Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri
- Paweł Szpura – perkusja, bęben ramowy
- Alicja Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” – wokal
- Kamila Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” – wokal
- Natalia Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” – wokal
- Krzysztof Ryt z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” – altówka pięciostrunowa
- Jan Ryt z Kapeli „Mała Ziemia Suska” – dudy, piszczałka
- Paweł Ryt z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” i Kapeli „Mała Ziemia Suska” – skrzypce sekund, wokal
Festiwal
Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa gra w tym roku już po raz 23. Co prawda, tegoroczna edycja jest nietypowa, bo zamiast tradycyjnej zimowej zadymki, mamy plenerowo-letnią formułę, to najważniejsze jest, że festiwal nie daje się pandemii i gra nieprzerwanie rok w rok. Odbył się także, rzutem na taśmę, w 2020 roku tuż przed ogłoszeniem lockdownu. Przez wszystkie lata z małego przedsięwzięcia bazującego tylko na polskich artystach urósł do najlepszego i największego festiwalu jazzowego w Polsce, który zaszczycili swoją obecnością i grą najwięksi z największych artystów jazzowych. Festiwal stał się wizytówką Bielska-Białej i z tej okazji jedno z rond w mieście nosi od niedawna imię Ronda Jazzu, a jednowyrazowe hasło promujące festiwal brzmi: „JAZZU!”. Dość powiedzieć, że tegoroczną gwiazdą i rezydentem jest Wynton Marsalis, który przyleciał do Bielska-Białej ze słynną Lincoln Center Orchestra. Kolejną gwiazdą będzie Chris Botti, a całość rozpocznie się Nocą Świętojańską z udziałem Dagadana i świętującego swoje 35-lecie zespołu VooVoo. Pozostałe liczne koncerty, w tym wiele bezpłatnych, prowadzić będzie Wojciech Mazolewski, nawiązując do swojej radiowej audycji „Jazz fajny jest”. Festiwal trwać będzie od 23 do 27 czerwca. Szczegółowy program można znaleźć na stronie zadymka.pl.