System złożony z elementów QUAD - Hi-Fi Studio Bielsko-Biała

25 października, 2017

System złożony z elementów QUAD

25 października, 2017

Ciekawe? Pokaż swoim znajomym!

W naszym większym pokoju odsłuchowym przez kilka dni prezentował się system złożony z elementów firmy QUAD. To był ogrom dźwięku!

System QUAD

Najpierw sięgnęliśmy po głośniki elektrostatyczne QUAD ESL 57 w ciekawym czerwonym wykończeniu z grafikami widocznymi na zdjęciach. Za wzmocnienie dźwięku odpowiadał zintegrowany wzmacniacz lampowy Quad II-Classic Integrated. Następnie wytoczyliśmy cięższe działa – ogromne elektrostaty ESL 2905 i ostatecznie dostarczyliśmy do nich muzykę z dzielonej amplifikacji złożonej z przedwzmacniacza QC Twenty Four oraz monobloków QUAD II Fourty. Źródłem był odtwarzacz strumieniowy AVM SD 3.2, a całość została spięta kablami sygnałowymi i głośnikowymi Black Rhodium oraz zasilającymi ENERR.

Usłyszeliśmy dźwięk ogromny, przestrzenny, precyzyjny i prezentujący pełny zakres – nie brakowało niczego. Muzyka miała naturalną barwę, brzmiała nienatarczywie. Całość była wyważona i przyjemna.

Krótka historia QUAD-a

Pełna nazwa firmy to Quad Electroacoustics Ltd. Jest to brytyjska firma produkująca sprzęt Hi-Fi, założona już w 1936 roku w Londynie przez Petera J. Walkera początkowo pod nazwą „S.P. Fidelity Sound Systems”. Skrót jest akronimem wyrażenia „Quality Unit Amplifier Domestic”. QUAD produkował najpierw sprzęt przemysłowy, by po wojnie w 1948 roku rozpocząć produkcję urządzeń audio dla domowego użytku. Pierwszym był monofoniczny wzmacniacz lampowy małej mocy. Kolejne modele sprzedawały się w dziesiątkach tysięcy sztuk, z czego najpopularniejszy był przedwzmacniacz QUAD 33, produkowany w latach 1967 – 1982, sprzedany w ilości 120.000 egzemplarzy. W późniejszych latach firma produkowała urządzenia tranzystorowe w tym także radia. Początkiem lat 50. QUAD zajął się produkcją głośników. W 1957 roku firma, jako pierwsza w świecie, wypuściła na rynek głośnik elektrostatyczny. Był to synonim bardzo niskich zniekształceń i wysokich walorów sonicznych, choć z umiarkowaną reprodukcją basów, kierunkowym graniem i wysokimi wymaganiami odnośnie ustawiania. Niemniej, głośnik był produkowany do 1985 roku, a następny model ESL-63 aż do 1999. Firma do dziś posiada elektrostaty w swojej ofercie. Ponadto oferuje klasycznie skonstruowane kolumny głośnikowe, w tym także do kina domowego, wzmacniacze (także lampowe), odtwarzacze CD, streamery czy DAC-i. Strona internetowa: quad-hifi.co.uk


 

Ciekawe? Pokaż swoim znajomym!