Harman Kardon, w pisowni także jako „harman/kardon„, to amerykańskie przedsiębiorstwo z branży domowego audio i car-audio. Zostało założone w 1953 roku przez Sidneya Harmana i Bernarda Kardona. Obecnie jest własnością Harman International Industries, które należy do Samsung Electronics.
W latach 50. XX wieku Harman Kardon wypuścił na rynek jedne z pierwszych produktów audio o wysokiej jakości (pierwszym był tuner FM), które zapoczątkowały biznes high fidelity. Odbiorniki zintegrowane (z tunerem, przedwzmacniaczem i końcówką mocy) to pomysł na wprowadzenie i zapewnienie wysokiej jakości dźwięku w jednym urządzeniu (choć były produkowane w tej koncepcji już w latach 30. przez Scott Radio Laboratories).
W 1954 roku Harman Kardon przedstawił swój amplituner wysokiej jakości o symbolu Festival D1000, który był jednym z pierwszych na świecie kompaktowych odbiorników Hi-Fi AM / FM i prekursorem dzisiejszych zintegrowanych odbiorników.
Ciekawym faktem z historii jest wprowadzenie jednego z pierwszych odbiorników radiowych stereo, choć nadawany sygnał radiowy był wówczas jeszcze monofoniczny. Było to w roku 1958, a dźwięk stereo został uzyskany przy użyciu jednego kanału z pasma AM i jednego kanału z pasma FM. Ta wczesna forma odbioru stereofonicznego została nazwana simulcast stereo.
Firma zawsze stawiała na najwyższą jakość, łącząc to z filozofią łatwego dostępu do tej jakości dla użytkownika końcowego. W 1959 roku Harman Kardon wprowadził na rynek model Citation II, czyli wczesny ultraszerokopasmowy stereofoniczny wzmacniacz lampowy. Szczycił się pasmem przenoszenia aż w zakresie 18 – 60.000 Hz. Firma promowała swoją filozofię projektowania dźwięku o wysokiej wierności przy użyciu wzmacniaczy zapewniających możliwie najszersze pasmo przenoszenia, chociaż, jak wiadomo, najwyższy słyszalny zakres ludzkiego ucha wynosi około 20.000 Hz. Mimo to harmoniczne i alikwoty, które mogą znajdować się poza zakresem słyszalności człowieka, oddziałują z innymi częstotliwościami, wytwarzając słyszalne dźwięki wtórne lub interferencje.
Sprzęt audio markowany przez harman/kardon można znaleźć w wielu współczesnych samochodach takich marek jak: Volkswagen, Audi, BMW, Land Rover, Mercedes, Rover, Volvo, Kia, Ssangyong, MINI, Saab, Harley-Davidson, Chrysler, Alfa Romeo, Dodge, Jeep, Toyota, Honda, Jaguar, Suzuki, Mitsubishi, Nissan, Subaru, a nawet Tata Motors.
Systemy audio znajdziemy też w komputerach, laptopach i tabletach Toshiba, Acer, Asus, Apple, Huawei.
Ostatnio dodane
- Category
- ElektronikaKolumny głośnikowe