Różnica między głośnikami bezprzewodowymi bluetooth i wi-fi - Hi-Fi Studio Bielsko-Biała

28 października, 2022

Różnica między głośnikami bezprzewodowymi bluetooth i wi-fi

28 października, 2022

hifistudio_blog_bluetooth_wifi-1600x1115.webp
Ciekawe? Pokaż swoim znajomym!

Czym, w najbardziej znaczący sposób, różni się głośnik działający przez bluetooth od głośnika podłączanego do sieci wi-fi? Oba rodzaje głośników pozwalają oczywiście na granie muzyki bezprzewodowo i to jest ich zasadnicza wspólna cecha. Głębiej są już tylko różnice. Oto one.

Różnice pomiędzy głośnikami bluetooth i wi-fi

  1. Głośnik bluetooth należy sobie wyobrażać jako zewnętrzną słuchawkę telefoniczną, podłączoną do telefonu niewidzialnym kablem. Po prostu, zamiast głośniczka w telefonie, mamy głośnik zewnętrzny bluetooth. Gra głośniej i wyraźniej, ale wciąż taki głośnik jest nierozerwalnie związany z telefonem (smartfonem, tabletem), jako źródłem dźwięku. Jeśli wyłączysz telefon, głośnik przestaje grać. Jeśli odbierasz połączenie lub chcesz zadzwonić, muzyka przestaje grać, bo przecież potrzebujesz głośnika (słuchawki) do rozmowy. Zatem do odtwarzania muzyki potrzebny jest cały czas włączony smartfon, podobnie jak w przypadku zestawu głośnomówiącego w samochodzie.

    Tymczasem głośnik podłączony do sieci wi-fi obsługuje muzykę sam z siebie. Jest niezależny od telefonu. To głośnik pobiera strumień muzyki z sieci internet z różnych obsługiwanych przez siebie serwisów strumieniujących, np. Spotify, Tidal czy radia internetowego (zawsze sprawdź jakie w tym zakresie dany model głośnika wi-fi ma możliwości, czyli które serwisy obsługuje). W takiej sytuacji smartfon lub tablet jest tylko i wyłącznie pilotem do obsługi głośnika. Włączenie wybranej płyty, playlisty czy radia sprawia, że kolejne utwory będą odtwarzane nawet, gdy telefon się rozładuje lub go wyłączymy. Podczas odtwarzania muzyki można korzystać z telefonu w nieograniczony sposób – dzwonić i odbierać rozmowy.

  2. Drugą ważną różnicą jest zasięg działania. Przez bluetooth można obsłużyć komunikację jedynie na odległość kilku metrów, więc ze swoim smartfonem trzeba pozostać w bliskiej odległości od głośnika bluetooth (przyjmuje się, że jest to do 10 m). Tymczasem zasięg komunikacji wi-fi jest dużo większy i może zostać poszerzony rozbudową samej sieci. W zasadzie można obsłużyć głośnik na niemal dowolną odległość, bowiem wystarczy, że głośnik jest w zasięgu jakiegoś, nawet odległego punktu dostępowego sieci wi-fi, niekoniecznie tego samego, do którego łączy się telefon czy smartfon. Ważne, by sama sieć głośnika i telefonu była ta sama.

  3. Muzyka przesyłana przez bluetooth jest skompresowana (stratnie), a przez wi-fi nie. Oznacza to, że lepszą jakość dźwięku uzyskuje się w głośnikach wi-fi niż bluetooth.

  4. Głośniki wi-fi obsługują funkcje multiroom, czyli do domowej sieci można podłączyć więcej niż jeden głośnik i zarządzać nimi z telefonu, kontrolując co gra z danego głośnika – można łączyć głośniki w grupy i odtwarzać tę samą muzykę w różnych pomieszczeniach lub z każdego głośnika odtwarzać coś innego. Smartfon wciąż pozostaje tylko pilotem zarządzającym. W głośnikach bluetooth tylko jeden głośnik może być połączony z jednym telefonem.

Zalety i wady użytkowania głośników bluetooth i wi-fi w skrócie:

Bluetooth

  • Bang & Olufsen Beosound A1 2nd Gen

    Plusy: proste podłączenie smartfon-głośnik w dowolnym miejscu

  • Minusy: mała odległość działania, gorsza niż w wi-fi jakość dźwięku (kompresja stratna), konieczność używania telefonu/smartfona do przesyłu muzyki, brak dodatkowych funkcji, jak multiroom

Wi-Fi

  • Plusy: bezstratna jakość, większe niż w bluetooth pole działania (odległość), smartfon jest tylko pilotem, dodatkowe funkcje, jak multiroom

  • Minusy: wymaga istnienia sieci wi-fi i dostępu do niej

Naszym zdaniem

Naim Mu-so Qb 2

Warte uwagi głośniki bezprzewodowe dostępne w 2022 roku to:

  1. Bluetooth:

  1. Wi-Fi

 

Ciekawe? Pokaż swoim znajomym!